Naylon Staj ‘a Hayır!

TBMM ÜYELERİNE AÇIK ÇAĞRIMIZDIR.

Hala TBMM’de yasalaşma sürecinde olan “5. Yargı Paketi” nin komisyon görüşmeleri sırasında; kamu kurum ve kuruluşlarında kadrolu olarak görev yapan hukuk fakültesi mezunu memurların, görevlerinden ayrılmaksızın, memur maaşı alarak avukatlık stajını yapabilmelerine olanak sağlanması için girişimde bulunulduğu, ancak uzlaşma sağlanamadığı için konunun gündeme alınmadığı öğrenilmiştir

Öncelikle, bu girişimi görüşülen kanun teklifine ekletmeyen TBMM üyelerine teşekkür ederiz.

Ancak buna karşın AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, “Biz de bu kapsamda 5. Yargı Paketi ile ister kamuda, isterse özel sektörde çalışsın, iş hayatına son vermeksizin adliye ve avukat yanı stajını yapmak suretiyle hukuk stajını tamamlamalarına imkan veren bir düzenlemeyi hayata geçireceğiz. Bu çerçevede özel sektörde çalışanlarla ilgili teklifimizin genel çerçevesi şu olacak; bir hukuk mezunu gencimiz, vatandaşımız, fakülteyi bitirdikten sonra stajını yaparken çalışıyorsa, mesleğin onuruyla bağdaşmayan bir işle meşgul değilse, stajın gereklerini yerine getirmek suretiyle avukatlık stajını yapabilecek. Kamuda çalışanlar için ise malum olduğu üzere avukatlık stajı iki bölümden oluşuyor; ilk 6 ay mahkeme nezdinde staj, ikinci 6 ay da avukat yanında staj.

Kamuda çalışanların mahkeme stajını, iş yerlerinden izin almak suretiyle ücretsiz izinle staj yapmalarına imkan sağlıyoruz. Bu izinlerin süresini kendi yıllık izinlerine saymak suretiyle yine gerçekleştirebilecekler. İkinci 6 ayı ise kendi kurumlarının hukuk departmanlarında yapmak suretiyle avukatlık stajını tamamlamalarına imkan sağlıyoruz” açıklamasında bulunmuştur.

Türkiye’de, stajyer avukatların temel sosyal ve ekonomik haklarını düzenleyen yasa ve yönetmeliklerin yetersizliği ve stajyer avukatların nitelikli bir şekilde mesleği öğrenmesinin önündeki engeller apaçık ortadayken ; her yıl hukuk fakültelerinden binlerce genç mezun olurken, hukuk fakültelerinin kontenjanları her yıl artırılırken, verilen tüm sözlere karşın her yıl kontrolsüzce yeni hukuk fakülteleri açılırken, ekonomik darboğazdan etkilenen avukatlar ve tüm bunların yanında bu darboğaza doğru itilen stajyer avukatlar geçim sıkıntısı çekerlerken, avukatlık mesleğinin ve stajının barolar tarafından sıklıkla ve ısrarla dile getirilen bütün sıkıntı ve sorunlarını görmezden gelerek, popülist bir yaklaşımla gündeme getirilen “NAYLON STAJ” a hayır diyoruz.

Yapılması gereken; avukatların, avukatlık mesleğinin dağ gibi sorunlarının, baroların görüşleri doğrultusunda çözüme kavuşturulması, stajyer avukatların tüm staj süresince hakim savcı adayları gibi ücret almalarına yönelik düzenleme yapılmasıdır.

Binlerce avukat adayı gencimiz, parasız ve işsiz şekilde staj yapıp mesleğe hazırlanmaya çalışırken, 5. Yargı Paketi içine eklenmeye çalışılan uygulamaları barolar olarak kabul etmiyor ve konunun bir daha hiçbir zaman gündeme getirilmemesini istiyor, milletvekillerini ve siyasi parti temsilcilerini, savunma mesleğinin sorunlarına kökten, makul, kalıcı çözümler aramaya davet ediyoruz.

Saygılarımızla…

Adana Barosu Başkanlığı

Adıyaman Barosu Başkanlığı

Ağrı Barosu Başkanlığı

Aksaray Barosu Başkanlığı

Amasya Barosu Başkanlığı

Ankara Barosu Başkanlığı

Antalya Barosu Başkanlığı

Ardahan Barosu Başkanlığı

Artvin Barosu Başkanlığı

Aydın Barosu Başkanlığı

Balıkesir Barosu Başkanlığı

Bartın Barosu Başkanlığı

Batman Barosu Başkanlığı

Bilecik Barosu Başkanlığı

Bingöl Barosu Başkanlığı

Bitlis Barosu Başkanlığı

Bolu Barosu Başkanlığı

Burdur Barosu Başkanlığı

Bursa Barosu Başkanlığı

Çanakkale Barosu Başkanlığı

Çankırı Barosu Başkanlığı

Denizli Barosu Başkanlığı

Diyarbakır Barosu Başkanlığı

Düzce Barosu Başkanlığı

Edirne Barosu Başkanlığı

Eskişehir Barosu Başkanlığı

Giresun Barosu Başkanlığı

Hakkari Barosu Başkanlığı

Hatay Barosu Başkanlığı

Isparta Barosu Başkanlığı

İzmir Barosu Başkanlığı

Kahramanmaraş Barosu Başkanlığı

Karabük Barosu Başkanlığı

Kars Barosu Başkanlığı

Kastamonu Barosu Başkanlığı

Kayseri Barosu Başkanlığı

Kırıkkale Barosu Başkanlığı

Kırklareli Barosu Başkanlığı

Kırşehir Barosu Başkanlığı

Kocaeli Barosu Başkanlığı

Kütahya Barosu Başkanlığı

Malatya Barosu Başkanlığı

Mardin Barosu Başkanlığı

Mersin Barosu Başkanlığı

Muğla Barosu Başkanlığı

Muş Barosu Başkanlığı

Nevşehir Barosu Başkanlığı

Niğde Barosu Başkanlığı

Ordu Barosu Başkanlığı

Sakarya Barosu Başkanlığı

Samsun Barosu Başkanlığı

Siirt Barosu Başkanlığı

Sinop Barosu Başkanlığı

Şanlıurfa Barosu Başkanlığı

Şırnak Barosu Başkanlığı

Tekirdağ Barosu Başkanlığı

Trabzon Barosu Başkanlığı

Tunceli Barosu Başkanlığı

Uşak Barosu Başkanlığı

Van Barosu Başkanlığı

Yalova Barosu Başkanlığı

Yozgat Barosu Başkanlığı

Zonguldak Barosu Başkanlığı

Son Eklenen Haberler

Son Eklenen Duyurular