Kütahya Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Basın Açıklaması

Basına ve kamuoyuna,

103 yıl önce bugün, Türkiye Cumhuriyeti ‘nin temelleri atılmış ve Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ‘ün rehberliğinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi açılarak hâkimiyetin kayıtsız şartsız millete ait olduğu ilân edilmiştir. Ulu Önder Atatürk ” Çocuklar geleceğin teminatıdır.” düşüncesiyle çocuklarımıza Bayram olarak hediye ettiği, Dünyadaki ilk ve tek çocuk bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 1979 ‘un UNESCO tarafından ‘çocuk yılı’ ilan edilmesiyle uluslararası nitelik kazanmıştır.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ’ün Türkiye Büyük Millet Meclisi ‘nin açıldığı bugünü bayram olarak geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza armağan etmesi Atamızın çocuklara verdiği değerin, önemin ve onlara duyduğu güvenin en büyük göstergesidir.

Büyük önderin cumhuriyeti emanet ettiği milyonlarca çocuk, Türkiye ‘de 6 Şubat ‘ta gerçekleşen depremler nedeniyle bir anda acil insani yardıma muhtaç hale gelmiştir ve zorlu koşullarla mücadele etmektedir. Felaketin etkileri yıllar sürecektir. Sağlıklı büyümek, çocukluğunu yaşamak, yaşıtlarıyla eşit fırsatlara sahip olmak her çocuğun hakkıdır! Olumsuz şartlar sonucunda çocuk işçiliği ve çocuk yaşta evlilik riskinin artacağı öngörülmektedir. Ne olursa olsun çocuklar için iyi bir gelecek mümkündür. Çocuk haklarının korunmasını sağlamak, çocukların temel ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olmak ve potansiyellerini en iyi şekilde gerçekleştirebilecekleri fırsatların önünü açmak başta devlet olmak üzere hepimizin sorumluluğundadır.

Kütahya Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu olarak, Deprem bölgesindeki çocuklar başta olmak üzere, Türkiye ’deki tüm çocukların insan haklarının hayata geçirilmesinde, korunmasında ve hak ihlallerinin önlenmesinde yükümlülüğü bulunan başta devlet olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarla ile işbirliği yapmaya her zaman hazır olduğumuzu, çocuk haklarına yönelik olarak gerçekleştirilen her türlü saldırıyı şiddetle kınadığımızı; mağdur edilen her çocuğun haklarının teminatı olduğumuzu; çocuklara yönelik olarak gerçekleştirilen hak ihlallerinin önüne geçmek için tüm vatandaşlarımızla işbirliği ve dayanışma içerisinde hareket etmek zorunda olduğumuzu bir kez daha kuvvetli bir şekilde hatırlatmak ister, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği, mutlu ve onurlu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ‘nı kutlarız.

Saygılarımızla;
Kütahya Barosu
Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu
Adına
Komisyon Başkanı
Av. Arb. Esin ÖZAK SEZENGÖZ

Son Eklenen Haberler

Son Eklenen Duyurular