Basına ve Kamuoyuna

Ülkemizin her yanında verilen mücadeleler gibi; İkizköylüler, Muğla Milas Akbelen ormanlarının kıyımına engel olmak için 2 yıldır orman alanında nöbet tutmaktadırlar. 24.07.2023 tarihinde sabahın erken saatlerinde kesim ekipleri Akbelen ormanına intikal etmişler ve Jandarma eşliğinde, seri bir şekilde ağaç kesimine başlamışlardır.

Kesimin başladığı andan itibaren, ormanı koruyan yurttaşlara, ekoloji mücadelesi veren sivillere, Avukatlara ve hatta milletvekillerine karşı; jop, biber gazı, Toma kullanılarak sert müdahalelerde bulunulmaktadır ve orantısız güç uygulanmaktadır.

Orman ekosistemine ve doğrudan tüm canlıların yaşam haklarına saldırı niteliğinde olan bu hukuka aykırı eylemlerin ivedi olarak sona erdirilmesi gerekmektedir. Anayasanın 169. ve 56. maddesi ormanları korumanın hem devletin hem de vatandaşın asli bir görevi ve ödevi olduğunu ifade etmektedir. Bu sebeple; İkizköy ve civar köylerde yaşayan köylülerin ve yaşam savunucularının, Anayasa ’nın 34. maddesi uyarınca barışçıl eylemlerle ormanı korumaları en doğal haklarıdır. Bununla beraber, bir kamu görevlisi olarak olay yerinde bulunan ve mesleki faaliyetlerini yürüten, kesim işlemlerine ilişkin bilgi isteyen, talepte bulunan, delil toplayan Avukatların görevini yapmasının engellenmesi, mesleki faaliyetlerinden dolayı gözaltına alınması, savunmanlığını üstlendikleri müvekkillerinin de adil yargılanma ve savunma haklarının açık bir ihlalidir.

Kütahya Barosu olarak; En temel hak olan yaşama hakkı kapsamında Akbelen ormanını savunmak için onurla mücadele eden İkizköylülere, yaşam savunucularına ve yasa ve usule aykırı olarak 2 kez gözaltına alınan Av. İsmail Hakkı Atal ’a yapılan saldırıları şiddetle kınıyoruz. Tüm yetkilileri kanunları uygulamaya, Anayasa ’nın üstün tutulmasına ve ormanları korumaya davet ediyoruz.

Son Eklenen Haberler

Son Eklenen Duyurular