Basın Açıklaması

23 Nisan 1920; Ulusal Egemenliğin millete ait olduğunu savunan iradenin oluşturduğu, kurtuluş ve kuruluşumuzun temelini atan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı şanlı bir tarihtir. Açılan Meclisimiz; millet egemenliğinin ve bağımsız Türkiye’nin teminatı olmuştur.

102 yıl önce bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atılmış ve Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi açılarak; hâkimiyetin kayıtsız şartsız millete ait olduğu ilân edilmiştir. Ulu Önder Atatürk ” Çocuklar geleceğin teminatıdır.” düşüncesiyle çocuklarımıza Bayram olarak hediye etmiştir. Dünyadaki ilk ve tek çocuk bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 1979’un UNESCO tarafından ‘çocuk yılı’ ilan edilmesiyle uluslar arası nitelik kazanmıştır.

Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.

23 Nisan’lar, çocuk haklarının öneminin hatırlatılmasına, çocukların temel ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olmak ve potansiyellerini en iyi şekilde gerçekleştirebilecekleri fırsatların desteklenmesine ilişkin projeler üretilmesine birer vesiledir.

Çocukların hakları, kanunen veya ahlaki olarak dünya üzerindeki tüm çocukların doğuştan sahip olduğu evrensel haklardır. Temel hakların birer taşıyıcısı olan çocukların, öncelikle yaşam hakkı olmak üzere, sağlık hizmetlerinden yararlanma, eğitim görme, barınma, psikolojik ve bedensel bütünlüğünün korunması gibi temel haklarının çocuklar tarafından etkin bir biçimde kullanılabilmesi için gerekli tedbirler alınarak odağa çocuklar yerleştirilen hukuk devletinin varlığı gerekmektedir. Çocuk haklarının korunmasını sağlamak, çocukların temel ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olmak ve potansiyellerini en iyi şekilde gerçekleştirebilecekleri fırsatların önünü açmak başta devlet olmak üzere tüm insanların sorumluluğundadır.

Kütahya Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu olarak, çocuklarımızın geleceğimizin teminatı olduğunun bilincinde olduğumuzu, çocuklarımıza ait temel hakları koruyacağımızı, çocuk haklarına yönelik olarak gerçekleştirilen her türlü saldırıyı şiddetle kınadığımızı; mağdur edilen her bir çocuğumuzun haklarının teminatı olduğumuzu; çocuklara yönelik olarak gerçekleştirilen hak ihlallerinin önüne geçmek için tüm kurum ve bireylerle işbirliği ve dayanışma içerisinde hareket etmek zorunda olduğumuzu bir kez daha kuvvetli bir şekilde hatırlatmak ister, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm Dünya çocuklarına armağan ettiği, mutlu ve onurlu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını siz değerli ebeveynler nezdinde kutlarız.

Saygılarımızla;

Kütahya Barosu

Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu

 

 

Son Eklenen Haberler

Son Eklenen Duyurular