Baro Başkanı Av. Edip İlkay Sunay’ın Adli Yıl Açılış Konuşması

2023-2024 dönemi Adli Yıl açılış törenimize katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum.
Hukuk tahsili almış bir kişinin, bir hukukçunun şahsı için olduğu kadar, içinde bulunduğu topluma karşı da görev ve sorumlulukları vardır. Yaptığımız işi sadece meslek olarak görmek bu topluma yapılacak en büyük kötülüklerden biridir. Mücadelemiz, şahsımızın yanında toplum adına da olmalı, bilgi ve becerilerimizi halkın yararına sunmalı, bu bilgilerimizi hukukun üstün kılınması adına ve insan haklarının savunucusu olarak kullanmalı ve hukuksuzluklara karşı sessiz kalmamalıyız. Çünkü gerçekleştiremediğimiz, emek vermediğimiz, mücadelesini yapmadığımız her bir ideal aynı zamanda bizlere birer vebaldir ve toplumun sağır, dilsiz ve vurdumduymaz olmasına neden olur. Hukukun üstünlüğünün, hukuk devletinin, adil yargılanma duygusunun, toplumsal bilinç ve barışın sağlanmasının ancak güçlü, cesur ve bağımsız hukukçularla gerçekleştirilebileceğini aklımızdan çıkarmamalıyız.
Yine Biz Avukatlar; “Yalnızca bağımsız insan olmayı değil, insanların en bağımsızı olmayı, onur sayarız” Bizler yalnızca yasaları uygulamakla yetinmeyip, hukuku oluşturmaya ve yaşatmaya çalışmalı hakkın da yapıcısı olmalıyız.

Değerli hukukçular;
Adalet mülkün temeli; adaletin teminatı bağımsız ve tarafsız yargı; adil yargılanma hakkının teminatı ise savunma hakkı ve bağımsız avukatlık faaliyetidir. Yargı bağımsızlığının sorgulandığı, adaletin ya geç tecelli ettiği veya hiç tecelli etmediği bir adli sistemin mülkün temeli olması mümkün olmadığı gibi, savunma hakkına ve avukatlık mesleğine saygı gösterilmeyen bir yargı sisteminden adil yargılanma beklenmesi de mümkün değildir.
Adalete ve hukuka duyulan güvenin artacağı hukukun üstün olacağı, insan hak ve özgürlüklerinin arzulanan seviyeye geldiği ve tüm yurttaşların bundan eşit olarak faydalandığı, demokrasinin temel ilkelerinin hüküm sürdüğü, avukatın emeğine göz dikilmediği, eğilip bükülmeyen, dik duran, cübbede düğme aramayan bağımsız bir yargı dileğiyle, yeni adli yılın meslektaşlarımıza ve tüm yargı camiasına hayırlı olmasını diliyorum.
Sözlerime son verirken, Yeni Adli Yıla bir müjdeyle başlamak istedik ve bu müjdeyi de huzurlarınızda paylaşmak istiyorum. Ekim ayından bu yana büyük bir titizlikle yürüttüğümüz Kütahya Barosu Avukat Evi çalışmalarımızda çok önemli bir aşama kat ederek 31 Ağustos 2023 tarihi itibariyle Kütahya Belediyesinden yeni adliye binasına yakın mevkide olmak üzere Sera AVM bölgesinde yaklaşık 3.000 metrekarelik arsamızı satın almış bulunuyoruz. En kısa sürede projelendirme çalışmaları da yapılıp inşaatı tamamlanarak hak ettiğimiz kurumsal kimliğimizin tamamlayıcısı modern bina ve tesisimizi Siz meslektaşlarımızın ve Yargı Camiamızın hizmetine sunmak için de sabırsızlanıyoruz. Bu süreçte emeği ve desteğiyle kıymetli olduğumuzu hissettiren Türkiye Barolar Birliği Başkanımız Av. R. Erinç SAĞKAN Beyefendi ve Yönetim Kuruluna, süreçteki dayanışma ve fedakarlıkları ile önemli bir rol oynayan Kütahya Belediye Başkanımız Sayın Prof. Dr. Alim IŞIK Beyefendiye, yine seçildiğimiz günden bu yana yaklaşık 11 aydır müthiş bir uyumla çalıştığımız çok Kıymetli yol arkadaşlarım, dostlarım, Kütahya Barosu Yönetim Kurulumuza ve Baro emekçilerimize katkılarından ötürü sonsuz şükranlarımı sunuyorum.
Varlığımız ve birliğimiz daim olsun.
Sevgi ve Saygılarımla…

Son Eklenen Haberler

Son Eklenen Duyurular